Menu

Chłopak, który łamie stereotypy - Dorian Jankowski - W cztery oczy

Od lewej: Jakub Nowicki i Dorian Jankowski Od lewej: Jakub Nowicki i Dorian Jankowski
Dorian Jankowski jest najbardziej wytatuowanym człowiekiem w Łęczycy. Inspiracje czerpie z życiowych sytuacji bądź swoich pasji. Jak sam mówi, nie lubi stereotypów i stara się je łamać, między innymi przez dodawanie kolejnych dzieł na swoim ciele.


Kiedy zacząłeś się fascynować sztuką tatuażu?

To było jakoś w czwartej czy piątej klasie szkoły podstawowej. Widziałem wtedy wielu muzyków i aktorów, którzy mają tatuaże na rękach i innych częściach ciała. Pomyślałem wtedy, że tez chciałbym coś takiego mieć.

Oczywiście było dla mnie na to za wcześnie. Nikt nie pozwoliłby przecież dziesięciolatkowi zrobić tatuażu na całe życie.

Poważnie zacząłem o tym myśleć w wieku 16-17 lat. Wtedy już miałem wpływ na to, co chcę robić, a właśnie tatuaż był jednym z pierwszych marzeń i tak to się zaczęło.

Jak to się stało, że w ogóle zainteresowałeś się tym elementem sztuki, bo tak trzeba nazwać tworzenie tatuażu?

Tak jak mówiłem wcześniej. Z przyjacielem kiedyś słuchaliśmy ostrzejszej muzyki i oglądaliśmy teledyski. Wtedy zobaczyłem faceta z tak zwanymi „rękawami". Miał wytatuowane całe ręce od nadgarstków aż za łokcie. Wtedy stwierdziłem, że jak najszybciej chce zrobić sobie takie rękawy.

Niestety to nie był dobry pomysł dla dziesięciolatka, a z drugiej strony patrząc kto wie co ja bym sobie na tych rękach zrobił.

Czym według Ciebie jest tatuaż? Ludzie często kojarzą go ze światem przestępczym lub z plemionami sprzed setek lat.

Może nie tyle co 'stylem życia', czy też wyrażaniem siebie, bo to zabrzmi zbyt oklepanie i groteskowo.

Na pewno jest to moje hobby, główne zainteresowanie i przede wszystkim pasja, bez której teraz nie wyobrażam sobie życia. Tatuaż nie musi mieć wielkiej symboliki. On musi się po prostu podobać temu, kto go posiada.

Ludzie, którzy mają wytatuowane ciało nie patrzą na to, czy podobają się komuś. Oni robią ze swojego ciała obraz, który wcześniej sobie wyobrażają. Sztuka ma to do siebie, że nie każdemu się podoba, jednak ma wzbudzać emocje. Nawet jeśli to niechęć czy wręcz odraza. Jeśli jednak jakieś emocje się pojawią można uznać, że sztuka spełniła swoje zadanie. Oczywiście są ludzie, którzy nie chcą mieć na sobie tatuaży, ale lubią je oglądać.

No właśnie, jak na widok twoich tatuaży reaguje otoczenie?

Wiedziałem, że to pytanie kiedyś padnie. Cóż, większości znajomych już nie szokuję. Są po prostu już do tego przyzwyczajeni.

Jeżeli chodzi o przechodniów czy ludzi spoza mojego otoczenia bywa różnie. Jedni podziwiają za odwagę, inni mówią jednak, że za dużo i mają prawo do takiego osądu, jednak chciałbym, żeby pamiętali też o tym, że jest to moja droga i nikomu nie nakazuje robić tego co ja.

Wiadomo, że najgorzej jest jednak z „starszą" częścią społeczeństwa. Tu jednak zdecydowanie szokuje to ich, ale jest to dla mnie zrozumiałe, ponieważ kiedy byli w moim wieku mieli zupełnie inne wzorce i światopogląd.

Czasy się zmieniają i ludzie razem z nimi. Jest jeszcze sporo do nadrobienia w wolności wyrazu, jednak wszystko wydaje się iść w stronę totalnej liberalizacji swoich przekonań i czynów i jeśli nikomu nie dzieje się przez to krzywda to nie widzę w tym nic złego.

Ostatnio zmieniany: wtorek, 31 grudnia 2013 09:43


Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad dodawania komentarzy, zawartych w regulaminie
Właściciele serwisu ELE24.net nie biorą odpowiedzialności za treść umieszczanych komentarzy.

38 komentarzy

 • HH
  HH piątek, 30, maja 2014 09:54

  Dorian pozdrawiamy z Hamburga:) M § M

 • jasiu
  jasiu piątek, 07, marca 2014 14:58

  wywiad ok

 • Inez
  Inez niedziela, 26, stycznia 2014 00:24

  konrad pizdolocie? widzę jaki wzlot intelektualny:]

 • komentator
  komentator piątek, 10, stycznia 2014 12:23

  krótko zwięźle i na temat BARTEK

 • Bartek
  Bartek czwartek, 09, stycznia 2014 22:45

  "Przerażają mnie niektórzy łęczycanie mieszkam w tym mieście ale jeszcze sie nie spodkałem z taką krytyką poglądów kogokolwiek. " - Optymista

  Ty chyba ze słownikiem j. polskiego też się nigdy nie "spodkałeś" :D. Odnośnie wywiadu to nie będę się zbytnio wypowiadał bo jak już wcześniej ktoś zaznaczał, menelstwo, chamstwo i przekłamania. Pasja pasją, na plus ale sztuka w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia bo nią nie jest w tym przypadku.

 • Optymista
  Optymista środa, 08, stycznia 2014 20:38

  Przerażają mnie niektórzy łęczycanie mieszkam w tym mieście ale jeszcze sie nie spodkałem z taką krytyką poglądów kogokolwiek. Według mnie bardzo dobry pomysł na reportaż, właśnie tak powinna postępować redakcja, prowadzić wywiady ze "zwykłymi" mieszkańcami miasta. A nie tak jak mówią moi przedmówcy z jakimiś pizdami grzejącymi stołek i rozbijającymi sie po mieście samochodami za kilkadziesiąt tys. złotych. I na koniec chciałem powiedziec tylko " Tak trzymaj Wariat twoje ciało twoja pasja, każdy człowiek jest dziełem sztuki, jedni bardziej ozdobieni inni nie" Dziekuje za uwagę Dobranoc Skurwiele :)

 • konrad coś tam
  konrad coś tam wtorek, 07, stycznia 2014 22:18

  biedaczki? a ty przez kogo sponsorowany jesteś pizdolocie

 • aga smaga
  aga smaga wtorek, 07, stycznia 2014 10:36

  proponuje wywiad z prezesem pks czemu ludzi wozi autobusami ze złomu wałkiem pomalowanym , i podstawowe pytanie czemu kierowcy z pksu sa chamami i brudasami i wydaje im się ze potrafią jeździć.prezesem pksu jest jakiś mordzak czy mordzik , tak słyszałam.

 • konrad coś tam
  konrad coś tam wtorek, 07, stycznia 2014 10:33

  panie KONRAD coś tam , dupa boli pedziów , ( tak myśle ) , a krem bardziej polecam na hemoroidy dla rządzących tym miasteczkiem,sukces gwarantowany ,

 • xD
  xD poniedziałek, 06, stycznia 2014 14:04

  napewno kilka lapsow by kupilo buheheh xD

 • xD
  xD poniedziałek, 06, stycznia 2014 14:02

  hahahaha

 • xD
  xD poniedziałek, 06, stycznia 2014 14:02

  hahahaha

 • Inee
  Inee poniedziałek, 06, stycznia 2014 13:51

  Konrad kocham Cię! xD

 • Konrad Brygier
  Konrad Brygier poniedziałek, 06, stycznia 2014 13:49

  Witam
  Zauważyłem u łęczycan ogólny ból dupy.
  Myliscie, ze jak bym otworzył sklep z "maścią na ból dupy" byłbym milionerem ?
  Pozdrawiam Was biedaczki misiaczki z bólem dupy :)

 • komentator:)
  komentator:) niedziela, 05, stycznia 2014 13:32

  wywiad z Bońkiem !!! prosimy o wywiad z bońkiem!

 • Adam
  Adam piątek, 03, stycznia 2014 22:13

  @ Tomasz - pracujemy nad nowym cyklem rozmów, które mają pojawiać się w każdą środę, więcej informacji wkrótce :-)

 • Tomasz
  Tomasz piątek, 03, stycznia 2014 13:18

  Do Sceptyk-- ja nie obrażałem nikogo w swojej wypowiedzi,stwierdziłem że Michał jako dziennikarz sięgnał dna ale to takiej krytyki każdy ma prawo i nie jest to obraźliwe. Jako ludzi nie krytykuje tych osób i nie zamierzam.

  Do Adam- osobiście sądzę że w mieście znajdzie się jakiś zasłużony lekarz,nauczyciel, strażak czy policjant, trener sportowy, działacz społeczny. Może warto zrobić wywiady z dyrektorami/szefami różnych firm, związków czy stowarzyszeń w Łęczycy i okolicach bo w tej sposób więcej dowiemy się o ich działalności i może mądrze przeprowadzony wywiad nawet zachęci do jakieś formy aktywności. Osobiście chciałbym żeby ten wywiad był jakimś ,,zaszczytem" i był przeprowadzany z ludżmi którzy coś zrobili dla miasta, coś osiągnęli a niekoniecznie są kontrowersyjni.

 • olo
  olo piątek, 03, stycznia 2014 08:08

  ten z lewej wygląda jak jajko wielkanocne ten z prawej jak z doliny muminków...

 • :-)
  :-) czwartek, 02, stycznia 2014 23:00

  Z jakimś alkoholikiem, albo cpunem najlepiej, i tak te wywiady to dno. Albo z bońkiem, napewno się dogadacie

 • Adam
  Adam czwartek, 02, stycznia 2014 21:14

  widzę, że wiele kontrowersji wywołał wywiad z Dorianem :-)

  Jak zauważył "sceptyk", formuła wywiadu polega między innymi na tym,
  że poprzez wywiad można poznać człowieka.
  Chcemy pokazywać różne postaci - zarówno z naszej lokalnej polityki,
  jak również mieszkańców, którzy odznaczają się czymś szczególnym.

  A może macie własne propozycje? kogo chcielibyście w rozmowie 'W cztery oczy' w najbliższych tygodniach?

 • D.
  D. czwartek, 02, stycznia 2014 19:52

  I to jest właśnie Łęczyca.. Chłopak robi coś, co kocha to co trzeba zrobić? SKRYTYKOWAĆ.
  Zero tolerancji, najlepiej zwyzywać, hejtować w necie za zamiłowanie. Bo nie jest jednym z szarych łęczycykich ludzi, a czymś fajnym się wyróżnia. ;)
  Jeśli już wyrażacie opinie, to róbcie to z klasą. Jaki jest sens obrażania jego rodziny po przeczytaniu jednego artykułu?
  Bezsens.
  Pozdrawiam.

 • fufu
  fufu czwartek, 02, stycznia 2014 19:42

  Co Wam przeszkadza co chłopak sobie robi ze swoim ciałem? Raczej do Was nie wyskakuje z maszynką i nie grozi, że Was wytatuuje. No sorry, ale chyba jego sprawa jak chce wyglądać? Jeden nosi dres, inny rurki, trzeci robi sobie dready, a on tatuaże, no i co z tego? Boli to Was?

 • Jarosław
  Jarosław czwartek, 02, stycznia 2014 16:10

  "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie" - to wszystko w temacie obecnej młodzieży i sytuacji politycznej.

 • sceptyk
  sceptyk czwartek, 02, stycznia 2014 13:17

  Alik i Tomasz...
  formuła wywiadu polega między innymi na tym, że poprzez wywiad można poznać człowieka, wystarczy czytać ze zrozumieniem. Zazdrość typu -" dlaczego on, a nie ja?" nie jest dobrym doradcą
  a ciekawy jestem co Leo jakiś tam zrobił dla bezdomnych zwierząt?
  Mali ludzie mają to do siebie, że mierzą wszystko, także innych ludzi swoimi małymi miarkami

 • emeryt
  emeryt czwartek, 02, stycznia 2014 13:07

  Jestem przeciwnikiem tatuażu, bez specjalnego powodu - nie podoba mi się ciało zniszczone rysunkiem i sam nigdy nie pozwolę na takie samookaleczenie.Jeśli już ktoś ma taką ogromną potrzebę rysowania to zachęcam do rysowania, ale na papierze, płótnie, istnieją rozmaite techniki rysunkowe i malarskie i każdy nadmiar ekspresji znajdzie ujście w formach czysto plastycznego warsztatu. Taka jest moja estetyka, ale to, że ktoś ma diametralnie różne od mojego zdanie nie znaczy, że w moich oczach jest kimś gorszym... Niej est!, jest innym, a inność sprawia, że świat, że ludzie są tak interesujący

 • olo
  olo czwartek, 02, stycznia 2014 10:23

  ciekawe gdzie będzie pracował

 • Alik
  Alik wtorek, 31, grudnia 2013 22:52

  Popieram wypowiedź Tomasza ... serwis miał super reklamę, ale jak to zwykle bywa, za wielkim, marketingiem kryje się wielka ściema i syf!!!

 • Tomasz
  Tomasz wtorek, 31, grudnia 2013 17:10

  Ten serwis i formuła tych wywiadów bardzo mi się na początku podobała, większość ludzi to były osoby z sukcesami życiowymi, sportowymi i nie budzące wątpliowści że warto z nimi taki wywiad zrobić. Od pewnego czasu jednak stopniowo się to staczało, zaczęto robić wywiad z każdym kto nagrał byle jaką płytę itp. Teraz Michał sięgnął dna.

  Rozumiem że w naszym rejonie nie ma wielu osób które mogłyby pochwalić się sukcesami na skalę kraju czy województwa ale robienie takich wywiadów jak ten to kpina z łęczycan.

  W każdym bądż razie życzę redakcji i Michałowi aby w nadchodzącym roku lepiej dobierał sobie rozmówców.

 • XYZ
  XYZ wtorek, 31, grudnia 2013 16:32

  a ja myślałem że on z Garbalina wyszedł

 • ddd
  ddd wtorek, 31, grudnia 2013 14:14

  to jest tak jak matka z ojcem olewaja dziecko
  i zamiast za ksiązkę sie pier... w główce
  masakra
  chłopcze nie pogrązaj się bardziej już z tymi malunkami

  tragedia

 • :-)
  :-) wtorek, 31, grudnia 2013 12:32

  Dobrze powiedziane, autor przesadził, tez pewnie ma tatuaż na czole. Tacy ludzie nie powinni prowadzić takiego serwisu

 • Leo WHY
  Leo WHY wtorek, 31, grudnia 2013 12:12

  Gdzie się tacy ludzie rodzą.. niedługo zaczniecie robić wywiady z bezdomnymi i bedzie w piekny sposob opisane ze tak wybrali i również lamią stereotypy że da się jesć resztki ze śmietnikow! o albo zróbcie wywiad z Mańką tą z konopnicką od psów chociaż ona już chyba nie żyje.. podsune lepszy pomysł! wywiad z BOŃKIEM równiez z ul.M.Konopnickiej ;)

 • Mar
  Mar wtorek, 31, grudnia 2013 11:11

  Ewidentnie wywiad ściemniony, Dorian nie zna tylu trudnych słów i nie umie ich poskładać.

 • :-)
  :-) wtorek, 31, grudnia 2013 07:05

  Pfff, taka osobowość jak i ty hahaha

 • Rezus
  Rezus poniedziałek, 30, grudnia 2013 23:10

  Niech sobie jeszcze na jajach coś wydziarga, artysta karwa mać.

 • zainteresowana
  zainteresowana poniedziałek, 30, grudnia 2013 22:55

  a ktory to ten Dorian? z prawej czy z lewej? :)

 • M.P.
  M.P. poniedziałek, 30, grudnia 2013 22:26

  Szkoda, że Dorian nie pochwali się tym jakie piękne "buraki" potrafi zrobić.

 • tattooed girl
  tattooed girl poniedziałek, 30, grudnia 2013 20:54

  W istocie Dorian jest chłopakiem, który łamie stereotyp wytatuowanego człowieka. Większość ludzi z pewnością postrzega go jako niezdrowego na umyśle, a tym czasem Dorian ma coś do powiedzenia, jego odpowiedzi nie są banalne i nielogiczne, każde słowo i zdanie są przemyślane i udowadniają jak inteligentnym i elokwentnym jest człowiekiem. Nie robi z siebie kogoś, kim nie jest, zawsze jest sobą. Robi to, co kocha, niezależnie od tego, czy komuś może się to podobać. Potrafi żyć według swoich zasad, nie żyje przecież dla innych a dla siebie. Komuś mogą nie podobać się jego tatuaże, ale nie wolno oceniać człowieka przez pryzmat tego, co robi z własnym ciałem. Jedni lubią sztukę, którą podziwiają w postaci rzeźb, czy obrazów, inni zaś widzą sztukę w tatuażach. Reasumując i abstrahując od wszystkiego tego- Dorian to wielka osobowość.