Menu

Nie chcą komunistycznych nazw ulic w Łęczycy, napisali list do przewodniczącego Rady Miejskiej

W związku z "ustawą dekomunizacyjną" działacze Klubu im. Romana Dmowskiego z Łęczycy wystosowali list otwarty do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łęczycy z propozycją zmiany nazwy dwóch ulic: Hanki Sawickiej i Związku Walki Młodych.

- Niedawno po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddając 5 marca hołd bohaterom na Placu Tadeusza Kościuszki, naszą radość z możliwości godnego upamiętnienia bohaterów podziemia antykomunistycznego zakłócał fakt, że w mieście Łęczyca dalej funkcjonują nazwy ulic urągające pamięci ofiar komunizmu i będące w sprzeczności z obowiązującym w Polsce prawem. W szczególności chodzi tu o ulice: Związku Walki Młodych i Hanki Sawickiej - czytamy w liście skierowanym do przewodniczącego RM w Łęczycy.

Jak przytacza "Klub Dmowskiego" z Łęczycy, obie powyższe nazwy w myśl opinii Instytutu Pamięci Narodowej, powinny zostać zmienione przez Radę Miejską w Łęczycy do dnia 2 września 2017 roku jako wypełniające normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

- W związku z tym, wzywamy Radę Miejską w Łęczycy do niezwłocznej zmiany powyższych nazw ulic. Byłoby niechlubnym wypadkiem, gdyby wskutek niedbalstwa samorządu, zmiana nazw w/w ulic musiała zostać dokonana poprzez rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego - piszą w liście Krzysztof Persowski - pełnomocnik Oddziału Łęczyca Klubu im. Romana Dmowskiego i Krystian Wandachowicz z partii Wolność – Oddział Łęczyca.

Autorzy listu, jako nowych patronów tych ulic proponują:

- dla ul. Związku Walki Młodych – ppor. Józefa Kubiaka ps. „Paweł” (1912-1946), żołnierza Armii Krajowej oraz II konspiracji antykomunistcznej.
- dla ul. Hanki Sawickiej – ppor. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” (1922-1944), łęczycanina, powstańca warszawskiego, żołnierza batalionu AK „Parasol”.

- Powyższe postacie są z pewnością wzorem do naśladowania dla młodych Polaków, w przeciwieństwie do Hanny Szapiro i innych członków Związku Walki Młodych. Mamy nadzieję, że Rada Miejska w Łęczycy przychyli się do naszego wniosku, aby już w trakcie tegorocznych obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego (27 września) łęczycanie mogli godnie upamiętnić poległych w boju z oboma okupantami żołnierzy Armii Krajowej – dodają Krzysztof Persowski i Krystian Wandachowicz.

Cały list można przeczytać na: http://klubdmowskiego.blogspot.com/2017/03/list-do-przewodniczacego-rady-miejskiej.html
Ostatnio zmieniany: czwartek, 16 marca 2017 14:38
Dodaj komentarz do tego artykułu

Attachments

0
Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad dodawania komentarzy, zawartych w regulaminie
Właściciele serwisu ELE24.net nie biorą odpowiedzialności za treść umieszczanych komentarzy.

Komentarze (23)

 • Karol

  A w czym ty jestes lepszy ode mnie ? ,ze narzucasz mi swoja wole i zdanie ?Masz jakies zasługi dla tego kraju? , jestes powszechnie znany szanowany godny nasladowania ?Od lat mi sie kojarzycie z zadymami i chuliganstwem. Mnie sie podoba jak jest.Zbudujcie sobie kilka ulic ,mozecie nazywac jak chcecie.Nie zawłaszczaj tego kraju dla siebie i pamietacie ze czas przemija , zegar tyka ,.

 • ryba

  To ma Kaczyński wspólnego z narodowcami http://wiadomosci.wp.pl/kat,1339,title,PiS-zorganizuje-obchody-razem-z-ONR,wid,18690515,wiadomosc.html

 • Jan

  tutejszy naród jest po*******.... !!!! i tyle ciemnota, zabobon i tępota umysłowa , i co zrobisz ? trzeba poczekać 20-30 lat i może coś się zmieni, nie mamy wyjścia , selekcja naturalna , taki k.... przrep.... los tego ciemnego narodu !!!!

 • Halo

  Halo społeczniaki odpowie mi ktoś co kaczyński ma z narodowcami wspólnego ? :)

 • ANNA

  Mieszkańcy niech się wypowiedzą

 • Ja

  Nudzi sie Wam? To idźcie pobiegać:)sobie imiona pozmieniajcie:)

 • klkl

  narodowcy a co z Żydowską ulicą. Najwyższy czas przemianować ją na Prasłowiańską albo chociaż na jarosławską

 • ulicolog

  nareszcie wstajemy z kolan ... tylko jakieś prawybory na patronów ulic... np. bohaterów walki z in vitro, jarka miesięcznika,, przodowników budowy imperium toruńskiego, antoniego karakala, nietrzeźwej posłanki, śpiącego ministra...A za trzy miesiące zmiana. Wszyscy będą zadowoleni a Polska od morza do morza

 • Ł-anka

  @greg. Proponuję zmienić na "dawniej E.Wedel" ;-)

 • greg

  A czy jeszcze ktoś pamięta że w naszym Królewskim Mieście jest Osiedle 22-Lipca?

 • czarnuszek

  A co komu przeszkadzaja nazwy ulic

 • Prezes K.

  Haha głupie pomysły macie ludzie

  Wszystkim się będzie mylić, i tak będą mówić po staremu.

  Głupie pomysły, jak obalanie historycznych pomnikow

  A alejki nazwijmy imieniem Prezesa Polski

 • historyk

  Niech mi jeszcze Wandachowicz z tym kikrowatym zafundują,po zmianie adresów,nowe dokumenty.Na szczęście Rada rozsądna.

 • Chroń Boże Społeczniaków

  Co kaczyński ma wspólnego z narodowcami proszę konkrety

 • zachodnia

  klubowicze spod budki z piwem... żenada!

 • Ł-anka

  @beksalala. Nie kracz, nie kracz ;-) Bo jak narodowcy dowiedzą się, że T.Kościuszko dużą część swoich poborów z armii amerykańskiej przeznaczył na wykupienie z niewoli i kształcenie niewolników o innym kolorze skóry niż biały, i że był wielkim przeciwnikiem kościoła i jakiejkolwiek religii, to tak może się stać.

 • beksalala

  90% narodowców to mniej więcej 3-4 osoby bo tyle niedawno widziałam na rynku zresztą Kościuszki, pewnie niedługo petycja aby patrona placu zmienić.

 • gosc

  DO ABC: ja bym dodal, ze w tym powazaniu to ma ich rowniez kaczynski :-))))))))

 • abc

  90% naszych łęczyckich narodowców (i nie tylko) nie ma bladego pojęcia kogo popiera i na czym polega ta ideologia. Są marionetkami wskrzeszonymi przez kaczyńskiego tylko w jednym celu, aby stanowili jego żelazny elektorat, a tak ogólnie to mam was, drodzy narodowcy, kibole etc. w ... bardzo głębokim poważaniu ... o ile rozumiecie co to znaczy?

 • Kuba

  Jak dla mnie żenada ul. ppor. Józefa Kubiaka i ppor. Józefa Szczepańskiego. Kto to jest i czym się zasłużył dla naszego miasta. Już lepiej nie szukać na siłę postaci historycznych, a nazwy ulic zmienić na mniej polityczne np. ul. Bratków albo innych kwiatków. Szkoda że nie było żadnej ankiety albo spotkania mieszkańców tych ulic żeby mogli się wypowiedzieć, tylko ktoś "zza biurka" chce na siłę uszczęśliwić mieszkańców miasta.

 • dzidzia p.

  Ten klub niech zbuduje sobie kilka ulic a najlepiej narysuje na piasku i nazywa je jak chce i proszę nas nie straszyć Wojewodą.

 • Wdziędzczne Społeczeństwo

  Wreszcie! To jest to czego to miasto potrzebuje najbardziej! Teraz czeka nas dobrobyt! Dziękujemy Klubie Romana Dmowskiego!

 • Mieszkaniec

  A ja nie chcę nazw wykletych! I co?