Menu

Nie chcą komunistycznych nazw ulic w Łęczycy, napisali list do przewodniczącego Rady Miejskiej

  • Napisał 
W związku z "ustawą dekomunizacyjną" działacze Klubu im. Romana Dmowskiego z Łęczycy wystosowali list otwarty do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łęczycy z propozycją zmiany nazwy dwóch ulic: Hanki Sawickiej i Związku Walki Młodych.

- Niedawno po raz siódmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddając 5 marca hołd bohaterom na Placu Tadeusza Kościuszki, naszą radość z możliwości godnego upamiętnienia bohaterów podziemia antykomunistycznego zakłócał fakt, że w mieście Łęczyca dalej funkcjonują nazwy ulic urągające pamięci ofiar komunizmu i będące w sprzeczności z obowiązującym w Polsce prawem. W szczególności chodzi tu o ulice: Związku Walki Młodych i Hanki Sawickiej - czytamy w liście skierowanym do przewodniczącego RM w Łęczycy.

Jak przytacza "Klub Dmowskiego" z Łęczycy, obie powyższe nazwy w myśl opinii Instytutu Pamięci Narodowej, powinny zostać zmienione przez Radę Miejską w Łęczycy do dnia 2 września 2017 roku jako wypełniające normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

- W związku z tym, wzywamy Radę Miejską w Łęczycy do niezwłocznej zmiany powyższych nazw ulic. Byłoby niechlubnym wypadkiem, gdyby wskutek niedbalstwa samorządu, zmiana nazw w/w ulic musiała zostać dokonana poprzez rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego - piszą w liście Krzysztof Persowski - pełnomocnik Oddziału Łęczyca Klubu im. Romana Dmowskiego i Krystian Wandachowicz z partii Wolność – Oddział Łęczyca.

Autorzy listu, jako nowych patronów tych ulic proponują:

- dla ul. Związku Walki Młodych – ppor. Józefa Kubiaka ps. „Paweł” (1912-1946), żołnierza Armii Krajowej oraz II konspiracji antykomunistcznej.
- dla ul. Hanki Sawickiej – ppor. Józefa Szczepańskiego ps. „Ziutek” (1922-1944), łęczycanina, powstańca warszawskiego, żołnierza batalionu AK „Parasol”.

- Powyższe postacie są z pewnością wzorem do naśladowania dla młodych Polaków, w przeciwieństwie do Hanny Szapiro i innych członków Związku Walki Młodych. Mamy nadzieję, że Rada Miejska w Łęczycy przychyli się do naszego wniosku, aby już w trakcie tegorocznych obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego (27 września) łęczycanie mogli godnie upamiętnić poległych w boju z oboma okupantami żołnierzy Armii Krajowej – dodają Krzysztof Persowski i Krystian Wandachowicz.

Cały list można przeczytać na: http://klubdmowskiego.blogspot.com/2017/03/list-do-przewodniczacego-rady-miejskiej.html
Ostatnio zmieniany: czwartek, 16 marca 2017 14:38