Menu

(Zdjęcia) Obchody św. Huberta w gminie Świnice Warckie

  • Napisała 
(Zdjęcia) Obchody św. Huberta w gminie Świnice Warckie fot. UG Świnice Warckie
3 listopada podczas uroczystej Mszy św. myśliwi z Koła Łowieckiego Bażant oraz leśnicy z terenu gminy Świnice Warckie uczcili swojego patrona – św. Huberta.

Hubertus, bo tak potocznie określane jest święto myśliwych i leśników, organizowany jest zawsze na początku sezonu polowań jesienno-zimowych, zwykle w okolicach 3 listopada, bowiem właśnie wtedy w kościele katolickim przypada liturgiczne wspomnienie św. Huberta. Modlą się oni za zmarłych i żyjących myśliwych i leśników oraz ich rodziny, a także o bezpieczne i dobre polowania.

Po raz pierwszy święto obchodzono około 1444 roku. Początkowo miało ono formę wielkich polowań. W Polsce kult św. Huberta sięga XVIII wieku. Organizowane tego dnia polowania poprzedzają często msze święte w intencji myśliwych. Nasi myśliwi i leśnicy tej Mszy św., jak co roku, nadali uroczystą oprawę. Uczestniczył w niej pięknie prezentujący się poczet sztandarowy wraz ze sztandarem Koła. Kantor oraz lektorzy zadbali o oprawę liturgiczną Mszy św., zaś Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Hubertusy" przygotował piękną oprawę muzyczną liturgii, prezentując fragmenty „Mszy Hubertowskiej". W darze ołtarza myśliwi złożyli między innymi bażanta.

Po Mszy św. wszyscy udali się na tradycyjną myśliwską biesiadę. Darz bór!

aut.: Monika Galankiewicz; fot.: S. Maria Józefa Toczko i Monika Galankiewicz (UG Świnice Warckie)
Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 07 listopada 2016 21:49