Menu

Wieczór wspomnień o PRL-u na Zamku w Łęczycy

Wieczór wspomnień o PRL-u na Zamku w Łęczycy fot. Michał
Projekt „Paczki Solidarności" realizowany przez uczniów Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej powoli dobiega końca. Mimo to, uczestnicy inicjatywy nadal prężnie działają i organizują kolejne wydarzenia. Dzisiaj na Zamku Królewskim odbył się wieczór wspomnień z czasów PRL-u.

Spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji zdjęć oraz faktów z życia ludzi, którzy doświadczyli udręk i ucisku przez socjalistyczny reżim w Polsce. Jednym z tych ludzi był pan Andrzej Borucki, który bardzo aktywnie włączył się do projektu i wniósł ogromne wsparcie dla jego realizatorów.

Dyrektor Muzeum w Łęczycy opowiedział również o swoich przeżyciach w czasach studiów. Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie prowadzili spotkanie i starali się zachęcić do żywej dyskusji wszystkich zebranych gości. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o historii pomocy Niemiec dla Polski i całej akcji Paczki Solidarności.

Młode pokolenie wyraźnie potrzebuje znać historię swojego kraju, w szczególności tę najmłodszą, przedstawianą przez swoich rodziców i znajomych. Dzięki pomocy świadków tej historii, uczestnikom projektu udało się zebrać artykuły pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat, które wystawione były dla zebranych ludzi. Część z nich można śmiało nazwać symbolami PRL-u. Był to na przykład syfon z wodą sodową czy radio unitra.

Młodzież była dobrze przygotowana do dzisiejszego spotkania, a goście zgromadzeni w sali łęczyckiego muzeum zaangażowali się w dyskusję, opowiadali swoje historie, nie tylko te negatywne. Można było usłyszeć wiele anegdot związanych z wykonywanymi pracami bądź innymi sytuacjami życiowymi.

Spotkanie należy zaliczyć do tych udanych. Kilkanaście osób zjawiło się w muzeum, aby przypomnieć sobie czasy swojej młodości, ale i opowiedzieć o niej młodzieży, która często nie jest w stanie wyobrazić sobie jak niegdyś wyglądał świat.
Dodaj komentarz do tego artykułu

Attachments

0
Dodanie komentarza jest jednoznaczne z akceptacją zasad dodawania komentarzy, zawartych w regulaminie
Właściciele serwisu ELE24.net nie biorą odpowiedzialności za treść umieszczanych komentarzy.

Komentarze (3)

 • Aleksandra

  Witam!
  Uczniowie z grupy projektowej dobrze wiedzą, ile lat ma pan Borucki i wiedzą, czego doświadczył w stanie wojennym, ponieważ nagrali z nim wywiad. Świadkiem historii został również burmistrz Łęczycy. Więcej faktów z życia pana Boruckiego w tamtych czasach można poznać tutaj http://rozpakujpaczke.blogspot.com/2013/11/paczka-10.html Strona ta pomoże Państwu w zrozumieniu, czego dotyczył projekt "Paczki solidarności". Pomoże w tym również artykuł za strony Muzeum na Zamku http://www.zamek.leczyca.info.pl/strony/2013/WieczorPRL.php
  Proszę czytać uważnie :-) Eksponaty z PRL-u nie są śmieszne, po prostu pokazują rzeczywistość tamtych lat.
  O innych mądrych projektach, które mogą realizować uczniowie, proszę przeczytać na www.ceo.org.pl
  Pozdrawiam

 • js

  Pan Borucki nie jest aż taki młody, żeby nie mógł być w jakiś sposób prześladowany, np. na studiach, bo pewnie studiował w latach 80, czyli w końcowej agonii reżimu Jaruzelskiego.
  Pamiętajmy, że jeszcze w roku 1989 ginęli księża z rąk ludzi Cz.Kiszczaka, tacy jak ks. Zych, ks. Suchowolec

 • Baju Baju !

  Na szopke Noworoczna troche za wczesnie, co ja czytam ? Pan Andrzej Borucki był przesladowany !przez socjlistyczne władze. Ile Pan miał lat Panie Andrzeju ?Na tych zdjeciach widze kilka osób,ktore mogłyby zabrac głos, ale nie AB.Nie rozumie tez co jest smiesznego w tych syfonach i innych eksponatach ! internetu nie było, moja babka tez graczka ziemniaki kopała i nie widze w tym sensacji.