Menu

Wieczór wspomnień o PRL-u na Zamku w Łęczycy

  • Napisał 
Wieczór wspomnień o PRL-u na Zamku w Łęczycy fot. Michał
Projekt „Paczki Solidarności" realizowany przez uczniów Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej powoli dobiega końca. Mimo to, uczestnicy inicjatywy nadal prężnie działają i organizują kolejne wydarzenia. Dzisiaj na Zamku Królewskim odbył się wieczór wspomnień z czasów PRL-u.

Spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji zdjęć oraz faktów z życia ludzi, którzy doświadczyli udręk i ucisku przez socjalistyczny reżim w Polsce. Jednym z tych ludzi był pan Andrzej Borucki, który bardzo aktywnie włączył się do projektu i wniósł ogromne wsparcie dla jego realizatorów.

Dyrektor Muzeum w Łęczycy opowiedział również o swoich przeżyciach w czasach studiów. Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie prowadzili spotkanie i starali się zachęcić do żywej dyskusji wszystkich zebranych gości. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o historii pomocy Niemiec dla Polski i całej akcji Paczki Solidarności.

Młode pokolenie wyraźnie potrzebuje znać historię swojego kraju, w szczególności tę najmłodszą, przedstawianą przez swoich rodziców i znajomych. Dzięki pomocy świadków tej historii, uczestnikom projektu udało się zebrać artykuły pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat, które wystawione były dla zebranych ludzi. Część z nich można śmiało nazwać symbolami PRL-u. Był to na przykład syfon z wodą sodową czy radio unitra.

Młodzież była dobrze przygotowana do dzisiejszego spotkania, a goście zgromadzeni w sali łęczyckiego muzeum zaangażowali się w dyskusję, opowiadali swoje historie, nie tylko te negatywne. Można było usłyszeć wiele anegdot związanych z wykonywanymi pracami bądź innymi sytuacjami życiowymi.

Spotkanie należy zaliczyć do tych udanych. Kilkanaście osób zjawiło się w muzeum, aby przypomnieć sobie czasy swojej młodości, ale i opowiedzieć o niej młodzieży, która często nie jest w stanie wyobrazić sobie jak niegdyś wyglądał świat.