Menu

(Zdjęcia) Młodzież dzieciom: warsztaty „Mój rower – mam i dbam” w TPD

  • Napisała 
(Zdjęcia) Młodzież dzieciom: warsztaty „Mój rower – mam i dbam” w TPD fot. TPD
Podopieczni Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Łęczycy realizujący projekt „Zakręcona podróż" postanowili podzielić się zdobytą wiedzą z młodszymi kolegami. Zorganizowali warsztaty „Mój rower – mam i dbam" i zaprosili na nie pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łęczycy.

Wycieczki rowerowe dla uczestników projektu „Zakręcona podróż" są niemalże codziennością. Gdy pogoda dopisuje pokonują wiele kilometrów na rowerach, zwiedzając najbliższą okolicę. Zanim jednak wyruszyli w pierwszą podróż, musieli się do niej odpowiednio przygotować.

Po zdobyciu wiedzy, umiejętności i doświadczenia „zakręceni podróżnicy" postanowili uzmysłowić młodszym kolegom jak bezpiecznie podróżować rowerem i jak o niego dbać.

Od początku realizacji projektu planowaliśmy przeprowadzenie takich warsztatów. Chcieliśmy uświadomić dzieci jak bezpiecznie poruszać się po drodze i korzystać z miejsc do tego przeznaczonych – mówi Paweł Rybarczyk, jeden z prowadzących warsztaty. – Byliśmy bardzo ciekawi jak dzieci będą działać na warsztatach i sobie z nami radzić. Cieszymy się, że wszyscy byli tak bardzo w nie zaangażowani. Okazało się, że temat nie jest im obcy i dzieci posiadają już niemałą wiedzę.

Warsztaty „Mój rower – mam i dbam" poprowadzili Paweł Rybarczyk, Przemek Rybarczyk, Krzysztof Zdończyk i Andrzej Pajęcki. Dla chłopców były to pierwsze zajęcia, podczas których wcielili się w role nauczycieli. Zadanie niełatwe, ponieważ adresatami byli pierwszoklasiści, czyli najbardziej wymagająca i szczera publika. Jakie wrażenia?

Cieszyliśmy się, że będziemy mieć do czynienia z dziećmi. Myślę, że jak na pierwszy raz poszło nam całkiem dobrze. Jakbym miał siebie ocenić dałbym 5-, a może nawet 5 – dodaje Paweł.

Prowadzący starali się przekazać informacje dzieciom w sposób prosty i ciekawy zarazem. Uczniowie podzieleni na grupy sprawdzali i wskazywali w rowerach części, które są niesprawne i wymagają naprawy. Chętnie też odpowiadali na pytania „zakręconych podróżników" dotyczących jazdy na rowerze i bezpiecznego poruszania się po jezdni. Okazało się, że wśród dzieci nie brakuje rowerzystów, którzy najczęściej już na dwóch kółkach i pod opieką rodziców spędzają wolny czas wybierając właśnie tą formę aktywności.

Uczestnicy warsztatów nie mieli problemów z rozwiązaniem przygotowanej specjalnie dla nich tematycznej krzyżówki. Bezbłędnie wymienili także akcesoria, które zwiększają ich bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze. Nie mogło się obyć bez dziecięcych opowieści i planach o rowerowych podróżach. Najpierw jednak przyszli rowerzyści muszą zdobyć kartę rowerową, a na tą – jak sami zauważyli – przyjdzie im poczekać do czwartej klasy.

To nie koniec warsztatów „Mój rower – mam i dbam". Młodzież już jutro stanie przed kolejną grupą dzieci i będzie się z nimi dzielić wiedzą i doświadczeniem.

A jeszcze dzisiaj „zakręceni podróżnicy" wybrali się w kolejną wycieczkę rowerową po regionie.
Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 30 maja 2016 22:59
Możliwość dodawania komentarzy do tego artykułu została wyłączona